مهندسی مدل

معرفی انواع مدل های بخار و کاربرد آنها

در مقاله آیا با مهندسی مدل آشنایی دارید؟ به سه نوع از مدل های بخار اشاره شد که در این مقاله قصد داریم کمی راجع به آنها توضیح دهیم. این سه مدل عبارتند از: موتور کششی، موتور ثابت و لوکوموتیو ها. به غیر لوکوموتیوها که امروزه نیز با ظاهر و تکنولوژی پیشرفته تر مورد استفاده قرار می گیرند، دو مدل دیگر بیشتر در نمایشگاه ها و موزه ها قابل مشاهده هستند.

موتور کششی

تراکتور کششی

یک موتور بخار خودران است که برای حمل بارهای سنگین بر روی جاده ها، حفاری زمین و یا تامین برق در یک مکان انتخابی استفاده می شود. این نام از کلمه لاتین tractus به معنای « کشیده شده» گرفته شده است چون که وظیفه اصلی آن کشیدن باری است که پشت سر آن قرار دارد.  برای تمایز با لوکوموتیوهای راه آهن یعنی موتورهای بخاری که بر روی ریل ها حرکت می کنند، گاهی اوقات به آنها لوکوموتیوهای جاده ای نیز گفته می شود.

موتور های کششی معمولا بزرگ و نیرومند هستند اما سنگین، کند و مانورپذیری کمی دارند. با این وجود در زمانی که تنها گزینه موجود برای انجام کارها اسب بود، پیشرفت زیادی در کشاورزی و حمل و نقل جاده ای بوجود آورد. این موتورها در دهه ۱۸۵۰ در کشور های صنعتی رشد یافتند و تا اوایل قرن بیستم تولید به خوبی ادامه داشت اما در رقابت با تراکتور های موتور احتراق داخلی ناکام ماند.

کاربردها:

 • کشاورزی
 • حفاری
 • تراکتور بخار
 • لوکوموتیو جاده ای
 • غلطک بخار
 • موتور قابل حمل برای تولید برق
 • بعنوان لوکوموتیوهای راه آهن

موتورهای ثابت

موتور بخار ثابت

موتوری است که بدنه آن حرکت نمی کند و به صورت ثابت در یک مکان قرار میگیرد. از آنها برای به حرکت در آوردن تجهیزات ثابت مانند: پمپ ها، ژنراتورها، آسیاب ها و ماشین آلات کارخانجات مورد استفاده قرار میگیرند.این موتورها معمولا ثابت هستند اما می توانند به مکان دیگری انتقال یابند تا عملیات بعدی انجام شود که در این صورت به آنها موتورهای پرتابل گفته می شود.

کاربردها:

 • معادن
 • کارخانجات پنبه و نخریسی
 • کارخانه آرد
 • تولید برق
 • ایستگاه های پمپاژ

لوکوموتیوهای بخار

لوکوموتیو یک وسیله حمل و نقل ریلی است که توان حرکتی واگن های قطار را فراهم میکند. قبل از لوکوموتیو نیروی لازم برای به حرکت درآوردن واگن بر روی ریل (بیشتر در معادن و مسافت کوتاه) از نیروی انسانی و اسب و یا تکنولوژه های سطح پایین مانند گرانشی و موتورهای ثابت استفاده میشد که سیستم های کابلی را میکشیدند. فقط تعداد کمی از این سیستم ها در حال حاضر هم وجود دارند. لوکوموتیوهای امروزی نسبت به نمونه اولیه ای که در سال ۱۸۰۲  توسط ریچارد ترویتیک ( Richad Trevithick)ساخته شد بسیار پیچیده تر و با تکنولوژی بالاتری هستند.

خواندن
معرفی کتاب خلاقیت در طراحی مهندسی

لوکوموتیو اولیه

موتور ها در مهندسی مدل

امروزه موتور های اشاره شده بصورت مدل های کوچک توسط مهندسان مدل ساخته میشود. ساخت مدل ها جهت سرگرمی و یا شرکت در مسابقات ساخت مدل که همه ساله در نمایشگاههای مهندسی مدل برگزار میشود انجام میشود.

در تصاویر زیر تعدادی از این مدل ها نشان داده شده اند. تصویر اول مربوط به مدل یک موتور کششی (تراکتور بخار) با ابعاد تقریبی ۲۲*۳۰*۵۰ سانتیمتر که با بیش از ۵۵۰ قطعه (غیر پیچ،مهره و پرچ) ساخته شده است. در تصویر دوم جزئیات چرخ های عقب، سیستم چرخ دنده ها و قسمتی از بدنه بصورت دمونتاژ آمده است. البته این مدل ها در ابعاد دیگر و با پیچیدگی و تعداد قطعات بسیار کمتر نیز ساخته می شوند.

تراکتور مدل

جزئیات چرخ های عقب تراکتور مدل

تصویر زیر دو عدد مدل موتور ثابت را نشان میدهد. این نوع موتور ها نسبت به دو نوع دیگر از پیچیدگی کمتری برخوردارند. همچنین این موتورها نیز در انواع مختلف عمودی و افقی و با تعداد سیلندرهای مختلف ساخته می شوند.

و در نهایت تصویر زیر هم مربوط به یک قطار مدل است. قطار های مدل به طور عمده در هفت مقیاس مختلف ساخته می شوند. کوچکترین مقیاس ۱:۲۲۰ و بزرگترین آن ۱:۲۲ است. علاوه بر مقیاس قطار های مدل نیز دارای تنوع و  پیچیدگی های مختلف هستند.

لوکوموتیو امروزی

نتیجه گیری

در این مقاله به سه نوع مهم ار موتورهای بخار اشاره و اطاعات مختصری در مورد آنها بیان شد. به دلیل تنوع بسیار زیاد در طراحی و پیچیدگی ساخت هر یک از این مدل ها معرفی همه آنها در یک مقاله امکان پذیر نیست. در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد مطالب بیشتری در مورد این موتورها و انواع آنها منتشر کنیم.

دنیای مهندسی

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا