شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

مکعب در مکعب
شناسه پست: 1306
بازدید: 102

مکعب در مکعب مدلی است که از تراش حداقل یک مکعب داخل یک مکعب بزرگتر ساخته میشود. اولین پروژه ای است که بلافاصله بعد از اینکه یک نمونه از آن را دیدم شروع به ساخت کردم. چون به نظرم هم خیلی جالب بود و هم چالشهایی برای ساخت آن وجود داشت. البته انقدر ها هم که فکر میکردم سخت نبود و فقط کمی زمان بر بود.

این نوع مدل ها اغلب جهت سرگرمی و یا نشان دادن دقت و مهارت در ماشینکاری ساخته میشوند. از انواع دیگر آن نیز میتوان به کره در مکعب ، مهره در مکعب ، کره در کره و غیره اشاره کرد. از لحاظ جنس، با مواد مختلفی از جمله چوب، فولاد و آلومینیوم و روش ساخت هم با دستگاه فرز ، تراش و حتی پرینترهای سه بعدی ساخته میشوند.

مدلی که توضیحات آن در ادامه آمده است از دو مکعب کوچکتر داخل مکعب بزرگ ساخته شده است. با بررسی های انجام شده این نوع مدل ها در بیشتر فروشگاه های آنلاین خارجی موجود است. قیمت هم با توجه به نوع، جنس و ابعاد متغیر است و از 20 دلار شروع شده و در برخی از موارد به بالای 100 دلار هم می رسد.

برای درک بهتر ماهیت این مدل تصویر زیر را مشاهده نمایید.

طرح نرم افزاری

واضح است که برای بیرون نیامدن مکعب ها از داخل یکدیگر باید قطر سوراخ ها ( اندازه های 20 و 30) کوچکتر از قطر مکعب ها در هر وجه آن باشد.

برای مکعب اولیه از یک استوانه آلومینیومی استفاده شده که به صورت زیر تراش خورده است. استفاده از آلومینیوم هم به دلیل تراش راحت، وزن کم و زنگ نزدن آن است.

مراحل تراش مکعب

برای سوراخکاری و تراش داخلی هر وجه مکعب باید مرکز آن با نوک مرغک دستگاه یکی باشد. در چهار نظام های منظم به همین صورت خواهد بود اما برای بستن مکعب در سه نظام از قطعه کمکی زیر استفاده شده است.

نگه دارنده مکعب در سه نظام

این روش بهتر از بستن قطعه با چهار نظام است. چون با چهار نظام، اولا رد فک ها بر روی قطعه می ماند و ثانیا با تراش چند وجه مکعب و ضعیف شدن آن باعث تغییر شکل می شود.

همانطور که در ابتدا بیان شد مکعب های داخلی باید بزرگتر از قطر سوراخ ها باشند. بنابراین برای تراش نهایی مکعب های داخلی از ابزار زیر استفاده شده است.

ابزار تراش مکعب های داخلی

نکته آخر اینکه پس از تراش 5 وجه مکعب باید داخل آن را با چسب حرارتی پر نماییم تا پس از تراش وجه آخر و در لحظه جدا شدن مکعب های داخلی از یکدیگر آسیبی به آنها نرسد.

پر کردن با چسب

 

نویسنده

دنیای مهندسی من
دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.