معرفیمهندسی مدل

مجسمه‌ای که با بیش از ۱۰۰۰ قطعه ماشینکاری ساخته شده است

ماشینکاری که به فرآیند برداشت مقداری براده از قطعه اولیه و شکل دادن آن گفته می شود فقط منحصر به تولید قطعات کاربردی و صنعتی نیست و گاهی اوقات جنبه های سرگرمی نیز دارد. حتما شما هم تا کنون نمونه هایی از هنرنمایی و تولید قطعات منحصر به فرد با ماشینهای دستی و یا اتوماتیک را دیده اید.

مجسمه اول

اما این اولین نمونه‌ از کار ماشینکاری است که به این زیبایی شکل گرفته است. مجسمه در تصویر فوق توسط کریس بثگیت ساخته شده و بیش از ۱۰۰۰ قطعه ماشینکاری به صورت جداگانه طراحی شده است.

بثگیت در وبلاگ خود نوشته است: ” من مجبور شدم صدها قطعه از پیچ و مهره‌های خاص، پین‌ها و جدا کننده ها به‌علاوه ده‌ها قطعه پیچیده‌تر دیگر که با هم مونتاژ می‌شدند را بسازم. بعد از ۱۴ هفته، نتیجه یک مجسمه‌ای با وزن ۴۰ کیلوگرم، در حالت ایستاده۵۲ سانتی متر ارتفاع، ۴۳ سانتی متر عرض و ۲۸ سانتی متر عمق بود.هنر من ترکیبی از زیبایی شناختی و مهندسی است.من فکر می‌کنم زیبایی زیادی در دنیای ساخته شده در اطراف ما وجود دارد و بسیاری از آن درون اشیا مهندسی اطراف ما پنهان است.

در سایت مهندسی دات کام مصاحبه ای کوتاه با این صنعتگر هنرمند انجام شده است که در ادامه می توانید آن را بخوانید.

از چه نرم‌افزاری برای طراحی مجسمه استفاده کردید؟

یک نمونه نقشه مجسمه ها

من از نرم‌افزار های مختلفی در کارم استفاده می‌کنم. طرح های اولیه با لایه بندی ۲ بعدی در QCAD ساخته می شوند. از طرف دیگر رندر های ۳ بعدی در Rhino ایجاد می شوند. G کدها یا با دست و یا با استفاده از نرم افزار CAD/CAM دلفین نوشته می شوند. طراحی‌های فنی نهایی من در Rhino دوباره اصلاح می‌شوند و با استفاده از نرم افزارهای Illustrator و Photoshop به فرم نهایی خود می‌رسند.

خواندن
معرفی کتاب خلاقیت در طراحی مهندسی

چه مقدار از ساخت مجسمه با ماشینکاری دستی و چقدر با CNC انجام شده است؟

در واقع من ترکیبی از ابزارهای متنوع استفاده می‌کنم. من ترکیبی از CNC و عملیات دستی برای ساخت قطعات این مجسمه استفاده کردم. درحالیکه بخش عمده‌ای از کار با ابزارهای CNC انجام می‌شود، فکر می‌کنم تقریبا هر بخشی که انجام دادم حداقل یک عملیات دستی داشتم. من از هر چیزی که مناسب‌تر باشد برای کارم استفاده می‌کنم.

شما از چه دستگاه‌هایی استفاده کردید؟

من به ابزارهایی علاقه‌مندم که صنعت‌گران و سایر افراد نیز بتوانند از آنها استفاده کنند، بنابراین بیشتر ابزارهای من با تبدیل دستگاه معمولی به cnc در خانه ساخته شده‌اند. اولین ماشین فرزم از کیت های آماده ساخته شده بود، اما من همچنین چندین ماشین تراش و ماشین‌الات دیگر را با استفاده از قطعات تغییر یافته و طراحی مکانیکی خودم به ماشین های CNC  منطبق کرده ام.

مهم‌ترین چالش در ساخت مجسمه چه بود؟

مونتاژ آن. هنگامی‌که تمام قطعات پرداخت و برق انداخته شد، مونتاژ یک چیز با این پیچیدگی بدون آسیب زدن و خراش به آن بسیار کار دشواری است.

در تصاویر زیر چند نمونه کار دیگر را مشاهده می کنید.

مجسمه دوممجسمه سوممجسمه چهارم

برای اطلاعات بیشتر و مشاهده تمامی نمونه کارها میتوانید به این آدرس مراجعه نمایید.

دنیای مهندسی

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا