مجله مهندسی

چرا مخازن سوخت هواپیما درون بال ها قرار دارند؟

بالهای هواپیما فضای استفاده نشده زیادی در داخل خود دارند. به جز قطعات مکانیکی و الکتریکی که ساختار بال را تشکیل می دهند فضای آزاد زیادی وجود دارد که به عنوان مخازن سوخت استفاده می شوند. البته سوخت در سرتاسر بال ذخیره نمیشود و اغلب در دو طرف نزدیک بدنه و قسمت ضخیم تر نگه داری می شود.

نمای کلی مخازن
به عنوان نمونه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را در نظر بگیرید. سوخت در سه مخزن اصلی ذخیره می شود. مخزن های جریان سریع در ظرفیت سوخت هواپیما محاسبه نمیشوند و به عنوان یک اقدام احتیاطی در صورت لزوم سوخت آنها به مخازن اصلی انتقال می یابد.

مخازن بوئینگ 737

۳ دلیل اصلی برای ذخیره سوخت در بالها

۱- در زمان کوتاهی پس از پرواز هنگامی که تنش زیادی به واسطه وزن هواپیما به بال ها وارد میشود، سوخت به عنوان یک عامل ضد تنش عمل میکند و از تغییرات زیاد در زاویه دو سطحی بال جلوگیری میکند. این اثر در بوئینگ ۷۴۷ به قدری زیاد است که اگر تنها مخزن مرکزی پر شود ( مخازن بال ها خالی باشند) و هواپیما پرواز کند بال ها دچار گسیختگی خواهند شد. در تصویر زیردو حالت با تنش و بدون تنش بالها نمایش داده شده است.

خواندن
ماشینهای کنترل عددی کامپیوتری (CNC)

تنش بالها

به همین دلیل، سوخت ابتدا از مخزن مرکزی و سپس مخازن بال ها استفاده می شود. در مقابل در هنگام سوخت گیری ابتدا مخازن بال ها و سپس مخزن مرکزی پر میشود.
۲- مرکز جرم را در موقعیت مطلوب قرار می دهد. اگر مخازن در دماغه و یا دم هواپیما باشند در هنگام پر شدن یا مصرف سوخت تغییرات بزرگی در مقدار حرکت به وجود می آید. مرکز ثقل طولی برای ثبات هواپیما حیاتی است و هر تغییر بزرگی در موقعیت آن برای پرواز هواپیما نامساعد است. تمامی مخازن سوخت از طریق مدار الکتریکی متعادل کننده وزن به هم متصل هستند زیرا مرکز جرم نباید در طول پرواز تغییر کند.

نیروهای وارده بر هواپیما

۳- وزن سوخت استحکام بال ها را فراهم میکند به طوری که باعث کاهش ارتعاش بال می شود. ارتعاشات به دلیل قرار گرفتن بال در جریان هوا است. ارتعاشات زیاد به قدری خطرناک است که حتی می تواند باعث فروپاشی کامل بال ها شود.

به طور قطع دلایل دیگری نیز وجود دارند، اما ۳ دلیل ذکر شده از مهمترین آنها هستند. شما نیز میتوانید دلایل دیگر را در بخش نظرات همین صفحه ذکر نمایید.

دنیای مهندسی

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا