کتابمعرفی

معرفی کتاب خلاقیت در طراحی مهندسی

جلد کتاب

عنوان: خلاقیت در طراحی مهندسی

پدیدآورنده: بیزد ساندلر (Sandler,B.Z)

ترجمه: رضا حسینی – حسام طاهریان

انتشارات: جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیر کبیر

لیتوگرافی و چاپ: قلم

قطع و صفحه: رقعی ۲۰۸ ص

تیراژ: ۱۲۰۰ نسخه

نوبت چاپ: اول ۱۳۸۷

 

پیشگفتار مترجمان

دانشجویان مهندسی در طی دوره مقدماتی دانشگاهی دروس متعددی در رابطه با طراحی سیستم های مختلف می گذرانند. عموما در دروس طراحی مجموعه ای از روابط ریاضی و تکنیک های محاسباتی تدریس می شوند که می بایست به دقت اجرا و رعایت شوند تا قطعه یا محصول طراحی شده برای کاربرد خاص خود عملکرد مناسب و با کیفیتی داشته باشد.

اغلب حل مسئله از زمانی پیگیری می شود که صورت آن دقیقا تدوین شده باشد.آنچه که در این قبیل دروس جایگاه روشنی ندارد، شیوه تفکری است که ابتدا مسئله را تدوین کرده و منتهی به راه حل مسئله می گردد. یکی از اساسی ترین دروسی که به این مهم می پردازد روشهای طراحی مهندسی است که به آموزش شیوه هایی اختصاص دارد که به یک مهندس جوان توانایی یافتن راه حل های متنوع و عملی برای یک مسئله تکنولوژیکی را می دهد. یادگیری این شیوه ها در آینده شغلی او نقشی انکار ناپذیر ایفا می کند، چرا که جامعه از مهندسین انتظارات فراوانی دارد.

بخش مهمی از حل مسئله همانا طراحی مفهومی سیستم است. در این بخش آنچه که یک طرح را از طرح دیگر برجسته و متمایز می کند وجود عنصر خلاقیت است. این عامل باعث می شود محصول نهایی بواسطه منحصر به فرد بودن برخی ویژگیهایش برای مصرف کننده پر جاذبه و لذا برای تولید کننده آن سود آور باشد. این سوالات مطرح است که آیا میتوان خلاقیت را در افراد پرورش داد؟ آیا آموزش تفکر خلاق ممکن بوده و یا باید صرفا به توانایی های ذاتی افراد اکتفا کرد؟

خواندن
معرفی انواع مدل های بخار و کاربرد آنها

کتاب حاضر شامل تجربیات چندین ساله مولف آن آقای بن سندلر در بخش های طراحی کارخانجات متعدد در آمریکا است.او صحب اختراعات متعدد ثبت شده در کشور آمریکا است که اغلب آنها به تولید رسیده و محصول نهایی آن در معرض استفاده جهانیان قرار گرفته است. ایشان در این کتاب کوشیده است تا مبانی تفکر خلاق را از طریق قانونمند کردن آنها آموزش داده و به بسط تربیت نیرهای خلاق کمک نماید. لذا در پاسخ به سوالات مطرح شده او قویا معتقد به امکان پرورش قوه ذهن در جهت گیری به سمت خلق ایده های نو می باشد. این کتاب اختصاصا به تجهیز هنر طراحی اجزاء ماشین به عنصر خلاقیت پرداخته شده است.

عنوان فصلهای کتاب

کتاب شامل دو بخش اصلی است. در بخش اول در مورد شیوه های جست و جو برای راه حل در مسائل طراحی، توسعه ایده ها و مفاهیم و سازمان دهی و به اجرا گذاشتن تفکرات خلاق بحث می کند. این بخش شامل فصول ۱ تا ۴ است.

در بخش دوم خواننده مستقیما به مراحل طراحی هدایت میشود، آنگاه که مسئله “چه” حل شده است. در اینجا مسیر میان اصول مهندسی به طراحی طی طریق میشود. این بخش شامل فصول ۵ تا ۹ میباشد.

فصل ۱- اصول خلاقیت در مهندسی

فصل ۲ – پیچیدگی مسائل

فصل ۳ – ایجاد راه حل ها

فصل ۴ – بعد از یافتن راه حل

فصل ۵ – طرح اولیه چیدمان فرآیند

فصل ۶ – سینماتیک

فصل ۷ – برخی قواعد طراحی

فصل ۸ – نقش رایانه در خلاقیت فنی

فصل ۹ – بازاریابی

لینک کوتاه

دنیای مهندسی

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن