کلکسیونمهندسی مدل

ساخت مکعب در مکعب با ماشین تراش دستی

مکعب در مکعب مدلی است که از تراش حداقل یک مکعب داخل یک مکعب بزرگتر ساخته میشود. اولین پروژه ای است که بلافاصله بعد از اینکه یک نمونه از آن را دیدم شروع به ساخت کردم. چون به نظرم هم خیلی جالب بود و هم چالشهایی برای ساخت آن وجود داشت. البته انقدر ها هم که فکر میکردم سخت نبود و فقط کمی زمان بر بود.

این نوع مدل ها اغلب جهت سرگرمی و یا نشان دادن دقت و مهارت در ماشینکاری ساخته میشوند. از انواع دیگر آن نیز میتوان به کره در مکعب ، مهره در مکعب ، کره در کره و غیره اشاره کرد. از لحاظ جنس، با مواد مختلفی از جمله چوب، فولاد و آلومینیوم و روش ساخت هم با دستگاه فرز ، تراش و حتی پرینترهای سه بعدی ساخته میشوند.

مدلی که توضیحات آن در ادامه آمده است از دو مکعب کوچکتر داخل مکعب بزرگ ساخته شده است. با بررسی های انجام شده این نوع مدل ها در بیشتر فروشگاه های آنلاین خارجی موجود است. قیمت هم با توجه به نوع، جنس و ابعاد متغیر است و از ۲۰ دلار شروع شده و در برخی از موارد به بالای ۱۰۰ دلار هم می رسد.

  برای درک بهتر ماهیت این مدل تصویر زیر را مشاهده نمایید.

طرح نرم افزاری

واضح است که برای بیرون نیامدن مکعب ها از داخل یکدیگر باید قطر سوراخ ها ( اندازه های ۲۰ و ۳۰) کوچکتر از قطر مکعب ها در هر وجه آن باشد.

برای مکعب اولیه از یک استوانه آلومینیومی استفاده شده که به صورت زیر تراش خورده است. استفاده از آلومینیوم هم به دلیل تراش راحت، وزن کم و زنگ نزدن آن است.

مراحل تراش مکعب

برای سوراخکاری و تراش داخلی هر وجه مکعب باید مرکز آن با نوک مرغک دستگاه یکی باشد. در چهار نظام های منظم به همین صورت خواهد بود اما برای بستن مکعب در سه نظام از قطعه کمکی زیر استفاده شده است.

خواندن
معرفی انواع مدل های بخار و کاربرد آنها

نگه دارنده مکعب در سه نظام

این روش بهتر از بستن قطعه با چهار نظام است. چون با چهار نظام، اولا رد فک ها بر روی قطعه می ماند و ثانیا با تراش چند وجه مکعب و ضعیف شدن آن باعث تغییر شکل می شود.

همانطور که در ابتدا بیان شد مکعب های داخلی باید بزرگتر از قطر سوراخ ها باشند. بنابراین برای تراش نهایی مکعب های داخلی از ابزار زیر استفاده شده است.

ابزار تراش مکعب های داخلی

نکته آخر اینکه پس از تراش ۵ وجه مکعب باید داخل آن را با چسب حرارتی پر نماییم تا پس از تراش وجه آخر و در لحظه جدا شدن مکعب های داخلی از یکدیگر آسیبی به آنها نرسد.

پر کردن با چسب

کد مدل MEC-001
ابعاد ۳۸ میلیمتر
جنس آلومینیوم
وزن ۴۴ گرم

تصاویر ارسالی کلکسیونر ها را میتوانید در این گالری مشاهده و به آنها امتیاز دهید.

برای اهدای هر مدل به کاربران یک سری رویداد در نظر گرفته میشود. لیست رویدادهایی که قبلا برگزار شده و یا در آینده برگزار خواهد شد در این قسمت قرار دارد.

چالش مدل مخفی

تا کنون ۰ نفر از کاربران این مدل را دریافت کرده اند.

جای شما در این لیست خالیست

پازل مکعب در مکعب
در زمان معرفی اولیه هر مدل در کلکسیون یک پازل تصویری مرتبط به آن منتشر خواهد شد که به سریع ترین زمان حل در مهلت مشخص یک عدد از همان مدل اهدا خواهد شد. نفر دوم و سوم نیز امتیاز دریافت خواهند کرد.

لطفا تصویر حل پازل خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید:

جهت ارتباط سریع تر و اعلام برنده

لطفا زمان را بر حسب دقیقه و ثانیه وارد نمایید. مثلا: ۱۴:۵۸

تصویر را انتخاب نمایید. با فرمت jpeg

دنیای مهندسی

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا