مهندسی مدلموتور بخار

موتور های بخار مدل چگونه ساخته می شوند؟

درباره تام جنسن، بنیانگذار شرکت

نبوغ تام جنسن در طراحی و ساخت موتورهای بخار در سنین پایین مشهود بود. در سال 1911 و در حالی که فقط 10 سال سن داشت، در حال بازدید از مزرعه خانوادگی در زادگاهش دانمارک بود که شیفته خرمن کوب بخار شدو اولین موتور خود را با استفاده از قوطی های فلزی ساخت. دوازده سال بعد، در حالی که تام تحصیلات خود را برای مدرک مهندسی مکانیک به پایان می‌رساند، یک موتور بخار ۱۷۵ پوندی کامل با یک ژنراتور دست ساز ساخت که امروزه به نام «شماره ۱ قدیمی» معروف است.امروز، تقریباً 80 سال بعد، “شماره 1 قدیمی” هنوز مانند روز اول کار میکند.

تصویر زیر در سال 2003 ویرایش و بهبود داده شده است تا جزئیات این موتور به خوبی نمایش داده شود. این موتور توسط تام پدر جهت فارغ التحصیلی و اعطای مدرک مهندسی مکانیک ساخته شده بود. تام باید با ساخت این موتور بخار واقعاً مربیان خود را تحت تأثیر قرار داده باشد زیرا این موتور در نمایشگاه دولتی دانمارک در سال 1923 مدال نقره را از آن خود کرد.

موتور بخار شماره 1 قدیمی

مهاجرت تام و ساخت اولین نمونه موتور بخار

تام در جستجوی زندگی بهتر و پیدا کردن شغلی در رشته انتخابی خود در رشته مهندسی مکانیک به آمریکا مهاجرت کرد. رکود بزرگ به سرعت برنامه های این مهندس جوان را برای یک  شغل واقعی مختل کرد. تام برای اینکه مشغول بماند، و تا زمانی که شغلی مناسب پیدا کند متمرکز بماند، شش نمونه از یک موتور بخار برنجی مینیاتوری ساخت که یک ژنراتور کوچک را می چرخاند تا یک لامپ چراغ قوه را روشن کند.

او این نمونه ها را به یک فروشگاه بزرگ در مرکز شهر پیتسبورگ برد تا توسط خریدار اسباب بازی بررسی شوند. از شانس و اقبال او، خریدار دیگری از فروشگاه اسباب بازی معروف نیز نمونه ها را دید. هنگامی که سفارش اولیه 50 موتور به شهر نیویورک رسید، سایر خرده فروشان به سرعت متوجه شدند و شرکت های معروفی این موتور را در کاتالوگ خود قرار دادند و به معنای واقعی کلمه هزاران موتور بخار را فروختند.

جنگ جهانی و صنعت اسباب بازی

شروع جنگ جهانی دوم باعث شد که صنعت اسباب بازی به طور ناگهانی متوقف شود. این امر به ویژه در مورد تام جنسن صادق بود، زیرا در ساخت موتورهای بخار از برنج، نیکل، فولاد ضد زنگ و چدن استفاده می‌کردند که مواد جنگی محدودی بودند. با این حال، این تعطیلی مدت زیادی طول نکشید. باز هم شانس با او بود و ارتش ایالات متحده شرکت تولیدی جنسن را به عنوان “صنعت ضروری جنگ” اعلام کرد و از ممنوعیت ساخت مستثنی شد. دپارتمان جنگ شیمیایی ارتش کشف کرده بود که موتور بخار قدرتمند جنسن به اندازه‌ای قدرتمند است که پمپ هوایی را که وجود گازهای سمی را آزمایش می‌کند، بچرخاند.

61 سال تلاش در این صنعت

تام جنسن به مدت 92 سال از زندگی لذت برد. تام 61 سال آخر عمر خود را صرف کار در فروشگاه کوچک خود جهت اختراع، خلق، ساخت و تکمیل ابزار و قالب های بسیار تخصصی مورد استفاده در ساخت موتورهای بخار خود کرد.  او نه تنها ابزارآلات و نقشه‌های مهم برای هر قسمت، بلکه پسری به نام تام جونیور و نوه‌ای به نام جان که هر دو نیز مهندس مکانیک هستند، به یادگار گذاشت تا این خانواده منحصر به‌ فرد راه را ادامه دهند.

شرکت تولید موتور بخار جنسن تحت رهبری قوی تام جونیور به رشد خود ادامه می دهد و به یک بازیگر کلیدی در زمینه آموزش تبدیل شده است. چهار نسل از دانش‌آموزان، علاقه‌مندان و پیشاهنگان علاقه و درک خود را در مهندسی، مکانیک، فیزیک، برق و ریاضیات با استفاده از Jensen به عنوان یک ابزار یادگیری توسعه داده‌اند، شاید به این دلیل که آنها فقط سرگرم کننده هستند. این شرکت در حال حاضر بیش از 40 نوع از این مدل ها تولید میکند.

لطفا احساس تان را در مورد این مطلب بگویید 2 نظر

5 2
موتور های بخار مدل چگونه ساخته می شوند؟

دنیای مهندسی من

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا
دنیای مهندسی من
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x