مهندسی مدل

روش ساخت مکعب در مکعب با دستگاه تراش

مکعب در مکعب مدلی است که از تراش حداقل یک مکعب داخل یک مکعب بزرگتر ساخته میشود. این نوع مدل ها اغلب جهت سرگرمی و یا نشان دادن دقت و مهارت در ماشینکاری ساخته میشوند. از انواع دیگر آن نیز میتوان به کره در مکعب ، مهره در مکعب ، کره در کره و غیره اشاره کرد. از لحاظ جنس، با مواد مختلفی از جمله چوب، فولاد و آلومینیوم و روش ساخت هم با دستگاه فرز ، تراش و حتی پرینترهای سه بعدی ساخته میشوند.

با بررسی های انجام شده این نوع مدل ها در بیشتر فروشگاه های آنلاین خارجی موجود است. قیمت هم با توجه به نوع، جنس و ابعاد متغیر است. از 20 دلار شروع شده و در برخی از موارد به بالای 100 دلار هم می رسد.در تصاویر زیر قیمت این محصول در یک فروشگاه خارجی و استعلام قیمت آن جهت خرید آورده شده است:

 

مکعب در فروشگاه خارجی

 

استعلام قیمت خرید:

استعلام قیمت مکعب

نحوه ساخت

مدلی که توضیحات آن در ادامه آمده است از دو مکعب کوچکتر داخل مکعب بزرگ ساخته شده است. برای درک بهتر ماهیت این مدل تصویر زیر را مشاهده نمایید.

طراحی در نرم افزار

واضح است که برای بیرون نیامدن مکعب ها از داخل یکدیگر باید قطر سوراخ ها ( اندازه های 20 و 30) کوچکتر از قطر مکعب ها در هر وجه آن باشد.

برای مکعب اولیه از یک استوانه آلومینیومی استفاده شده که به صورت زیر تراش خورده است. استفاده از آلومینیوم هم به دلیل تراش راحت، وزن کم و زنگ نزدن آن است.

مراحل تراش مکعب اولیه

برای سوراخکاری و تراش داخلی هر وجه مکعب باید مرکز آن با نوک مرغک دستگاه یکی باشد. در چهار نظام های منظم به همین صورت خواهد بود. اما برای بستن مکعب در سه نظام از قطعه کمکی زیر استفاده شده است.

تراش مکعب های داخلی

این روش بهتر از بستن قطعه با چهار نظام است. چون با چهار نظام، اولا رد فک ها بر روی قطعه می ماند و ثانیا با تراش چند وجه مکعب و ضعیف شدن آن فشار فک ها باعث تغییر شکل مکعب می شود.

همانطور که در ابتدا بیان شد مکعب های داخلی باید بزرگتر از قطر سوراخ ها باشند. بنابراین برای تراش نهایی مکعب های داخلی از ابزار زیر استفاده شده است.

ابزار ساخته شده

نکته آخر اینکه پس از تراش 5 وجه مکعب باید داخل آن را با چسب حرارتی پر نماییم. با این کار پس از تراش وجه آخر و در لحظه جدا شدن مکعب های داخلی از یکدیگر آسیبی به آنها نمیرسد.

چسب زدن مکعب های داخلی

لطفا احساس تان را در مورد این مطلب بگویید 4 نظر

5 4
روش ساخت مکعب در مکعب با دستگاه تراش

دنیای مهندسی من

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا
دنیای مهندسی من
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x