مهندسان مدل

ساخت مجسمه انیماترونیک انسان با برنز و فولاد ضد زنگ

اگر چه این مجسمه فلزی انیماترونیک اولین پروژه بزرگ هنرمند مارک هو (Mark Ho) است، اما آن چنان طراحی و ساختار خوبی دارد که هر بیننده ای را به وجد می آورد.

انیماترونیک، دانش و فناوری ساخت مدل‌های متحرک موجودات و اشیاء، به شکل طبیعی یا فانتزی آن‌ها است. انیماترونیک فصل مشترک دانش مهندسی و هنر بوده و از ترکیب مکاترونیک و هنر تشکیل شده‌است.

رسانه ها بیشتر به زندگی هنرمندان معتبر می پردازند، کسانی که تمام زندگی خود را وقف هنر و صنعت خود کرده اند. اما مارک مسیر بسیار جالبی را طی کرده و برای ساخت این مجسمه بسیار زیبا چیزهای زیادی را در مدت زمان کمی آموخته است. استفاده از مواد سخت، براق و کاملا غیر انسانی( موادی که بدن انسان از آنها تشکیل نشده است) برای تکرار حرکات دقیق و ظریف بدن انسان، کنتراست جالبی را با اجرای واقعی حالتهای مختلف بدن انسان ایجاد میکند.

درباره صنعتگر

مارک اهل آمستردام هلند است. او آموزش ابتدایی خود را در فیلم سازی به عنوان کارگردان و نویسنده شروع کرد. در طول سال دوم دانشگاه او بر روی یک پروژه انیمیشن که نیاز به ساخت یک مجسمه با حرکات بسیار داشت کار میکرد. او طراحی و ساخت عروسک با فلز را یاد گرفت و همچنین چیزهای زیادی در مورد کار با مواد مختلف آموخت. او شروع کرد به تفکر در مورد ساخت عروسک نهایی که بتواند محدوده حرکتی بدن انسان به اضافه ظرافت آن را تکرار کند.

همانطور که وی کارش را در فیلمسازی ادامه داد متوجه شد که این چیزی نیست که او میخواهد انجام دهد. مارک در این باره می گوید:

«من تحصیلاتم را به پایان رساندم و در مورد آینده خودم به عنوان نویسنده و یا کارگردان شک داشتم. من فهمیدم که دوست دارم تنها کار کنم و بر روی آن کنترل داشته باشم. در صنعت فیلم شما به خدمه، بودجه، تولید کنندگان و غیره وابسته هستید. من تصمیم گرفتم که همه چیز را در مورد فلزکاری یاد بگیرم. وقتی که من با فلز کار میکنم چیزی را از ابتدا تا انتها میسازم و این کار نهایی من است».

مجسمه در حالت نشسته

تمام قطعات دست ساز هستند و هر بخش از فولاد ضد زنگ و برنز ساخته شده است. بسیاری از قطعات ساخته شده با ابزارهایی هستند که مارک مجبور بود خودش آنها را بسازد. او عمدتا از دو ماشین فلزکاری استفاده می کند: یک ماشین تراش و یک ماشین فرز.

ساخت نمونه اولیه

مارک یک متخصص متالورژی پیدا کرد که مایل بود با او کار کند و تکنیک های ماشینکاری فلزات را به او یاد دهد. با بیش از دو سال حضور در کارگاه این شخص و تماشای کار او توانست این حرفه را بیاموزد.

مارک در حال کار با دستگاه

او کارش را با ساخت دستها شروع کرد و با این ایده که تا حد ممکن کوچک و با جزئیات باشند. بقیه قسمتهای عروسک نیز هر کدام در یک پروژه جداگانه ساخته شد. مارک با توجه به کیفیت کار می گوید: « اگر اولین پروژه (دست ها) بسیار خوب باشد، شما باید کارتان را در همان سطح ادامه دهید». هنگامی که به نیمه کار رسید هیچ برگشتی وجود نداشت و بقیه کار ها را نیز باید با همان کیفیت اولیه که شروع کرده بود انجام می داد. او خیلی کنجکاو بود که ببیند کارش چگونه به پایان میرسد و هرگز قصد تسلیم شدن نداشت، هرچند که به گفته خود او لحظات دشواری نیز در این کار داشته است.

کل پروژه شش سال طول کشید تا مارک نمونه اولیه ای را بسازد که او را راضی کند. اکنون که پیشرفت تکاملی هر قطعه طی شده و هر بخش آن مستند شده است انتظار دارد که ساخت نمونه دوم پنج ماه طول بکشد.

مشخصات مجسمه

ارتفاع: 43 سانتی متر

وزن: 6 کیلوگرم

تعداد قطعات: 920 عدد ( که 101 عدد آن در هر دست قرار دارد).

قطعات متحرک: 85 عدد

مواد بکار رفته: برنز و فولاد ضد زنگ

تصاویر

در تصاویر زیر جزئیات و چند حالت مجسمه ، مانند حالتهای مختلف بدن انسان، نشان داده شده است.

مجسمه در حالت نشسته

حالت ایستاده

نمای پشت

 

حالت زانو زده

لطفا احساس تان را در مورد این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
ساخت مجسمه انیماترونیک انسان با برنز و فولاد ضد زنگ

دنیای مهندسی من

دنیای مهندسی من در زمینه تهیه مدل و پروژه های مهندسی و همچنین تهیه مطالب علمی فعالیت میکند و سعی دارد با کاربران خود تعامل بالایی داشته باشد. مهم ترین هدف ما این است که کاربرانمان بتوانند با توجه به زمانی که در سایت فعالیت میکنند از خدمات ما بهره مند شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا
دنیای مهندسی من
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x